Zastosowanie
Przemysł
A w szczególności zakłady produkcyjne są miejscem gdzie z dużą intensywnością wykorzystywana jest technologia druku 3D w prototypowaniu i produkcji części zamiennych. Drukowanie przestrzenne coraz częściej stosowane jest do realizacji krótkich partii oraz próbnych serii produktów. Przemysł lotniczy również korzysta z druku 3D jedną z takich firm jest Boeing, obecnie w samolotach cywilnych i wojskowych znalazło się ponad 50 tysięcy elementów wytworzonych przez drukarki 3D.
Modelarstwo
Zdalnie sterowane modele samochodów lub nawet samolotów wydrukowane na drukarkach 3D to gratka dla modelarzy. Już wiele firm specjalizuje się w przygotowywaniu gotowych modeli, które następnie są sprzedawane hobbystą. W przypadku drukowanych modeli samolotów wszystkie naprawy mogą zostać wykonane bez większych nakładów finansowych, wystarczy zdemontować uszkodzony element i zastąpić go nowym wydrukowanym na drukarce 3D.
Medycyna
Do najbardziej medialnych zastosowań druku 3D należą te wykorzystane w medycynie. Jednym z nich było wszczepienie pacjentowi elementu kości miednicy wydrukowanej technologi 3D element kości miednicy.
Operacja przeprowadzona została przez Poznańskich lekarzy w 2015 roku, była to jedna z największych operacji wszczepienia człowiekowi elementu wydrukowanego w technologi 3D w owym czasie. Medycyna to nie jedyna dziedzina, w której druk 3D znajduje zastosowanie.
Architektura
Dzięki technologi druku przyrostowego architekci wykorzystują drukarki 3d do przygotowywania makiet w sposób szybki i korzystny cenowo dla klienta.
Mając już gotowe trójwymiarowe modele projektów architektonicznych przekształcają je na pliki STL, z których następnie generowany jest G-code zawierający instrukcje pracy dla drukarek 3d.
IKEA już w 2017 roku zapowiedziała wprowadzenie do oferty mebli drukowanych w tej technologi.