Zastosowanie

Zastosowanie druku 3d

Przemysł

A w szczególności zakłady produkcyjne są miejscem gdzie z dużą intensywnością  wykorzystywana jest technologia druku 3D w prototypowaniu i produkcji części zamiennych. Drukowanie przestrzenne coraz częściej stosowane jest do realizacji krótkich partii oraz próbnych serii produktów. Przemysł lotniczy również korzysta z druku 3D jedną z takich firm jest Boeing, obecnie w samolotach cywilnych i wojskowych znalazło się ponad 50 tysięcy elementów wytworzonych przez drukarki 3D.

druk 3d w przemyśle

Modelarstwo

Zdalnie sterowane modele samochodów lub nawet samolotów wydrukowane na drukarkach 3D to gratka dla modelarzy. Już wiele firm specjalizuje się w przygotowywaniu gotowych modeli, które następnie są sprzedawane hobbystą. W przypadku drukowanych modeli samolotów wszystkie naprawy mogą zostać wykonane bez większych nakładów finansowych, wystarczy zdemontować uszkodzony element i zastąpić go nowym wydrukowanym na drukarce 3D.

Technologia druku 3D dla modelarstwa

Medycyna

Do najbardziej medialnych zastosowań druku 3D należą te wykorzystane w medycynie. Jednym z nich było wszczepienie pacjentowi elementu kości miednicy wydrukowanej technologi 3D element kości miednicy.

orteza 3D

Operacja przeprowadzona została przez Poznańskich lekarzy w 2015 roku, była to jedna z największych operacji wszczepienia człowiekowi elementu wydrukowanego w technologi 3D w owym czasie. Medycyna to nie jedyna dziedzina, w której druk 3D znajduje zastosowanie.

Architektura

Dzięki technologi druku przyrostowego architekci wykorzystują drukarki 3d do przygotowywania makiet w sposób szybki i korzystny cenowo dla klienta.

Mając już gotowe trójwymiarowe modele projektów architektonicznych przekształcają je na pliki STL, z których następnie generowany jest G-code zawierający instrukcje pracy dla drukarek 3d.

IKEA już w 2017 roku zapowiedziała wprowadzenie do oferty mebli drukowanych w tej technologi.

wieża eiffla druk 3d